Ölçemediğimiz Bir İşi Yönetemeyiz - 4

STOK YÖNETİMİ


Stoğu nasıl ölçmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle stok yönetimi bir eczane için hayati öneme sahiptir.Çünkü ürün yada marka bazında yok satmanın (tüketici için önemli ürünleri yok satmanın tabiki) ciddi bir müşteri kaybına yol açtığını biliyoruz.Araştırmalar bilinen bir markaya ait ürünün yok satılmasının müşterilerin %40 ını kaybettiğimizi gösteriyor.Ancak gayet tabiki tüm ürünleri bulunduramayız ,bu kısım portföy yönetimi konusu ve daha önce işlemiştik.Ancak terazinin bir de diğer tarafı var o da ürünlerden çok yüksek stok taşımak.Aşırı stoğun bir çok sıkıntı doğurduğunu biliyoruz;

Ek stok maliyeti

Nakit akışında düzensizlik

Fırsat maliyeti

Bunların içinde en fazla bilineni yani “ek stok maliyeti”aslında en hafif zararı olanıdır ama genelde hep ön plana çıkmaktadır.Stok maliyeti yıllık banka fazii üzerinden bir hesaplama içerir ve hesabınızı yaptığınızda bir firma rahatlıkla size stok yükleyecek ek kazancı alırken verecektir,sadece buna baktığımızda korkunç stoklarla çalışma ihtimalimiz yüksektir ki şuanda eczaneler genelinde maalesef durum böyledir.

Yarattığı fırsat maliyeti (yani paranızı bir yere bağlamanızdan dolayı başka çok önemli fırsatları kaçırmanız) ve nakit akışında düzensizlik çok daha ciddi sıkıntılardır ve uzun vadede işletmeleri çok ciddi finansal darboğaza da sokabilir.Bu konuyu önümüzdeki sayılarda çok daha detaylı işleyeceğiz.

Bugun stoğa nasıl bakmalıyız neyi ölçmeliyiz kısmına değinelim.

Bugun genelde bakılan şey stoğun adedine ve Değerine (tl sine) bakmaktır ancak bu tek başına açıkçası hiçbir şey ifade etmemektedir.Bakılması gereken 2 önemli kriter vardır;

Stok devir hızı

Stok gün sayısı

Raporlama mantığında stok gun sayısı daha iyi bir göstergedir ve şunu anlatır,X üründen yada markadan hiç sipariş vermezseniz normal şartlar altında size kaç gün yeter.

Hesaplama formülü ise basittir : (Stok tutarı /ortalama satış tutarı) x çalışılan gün sayısı = stok gün sayısı

Örneğin; bir üründen yada markadan 10.000 tl lik stoğunuz var aylık ortalama satışınız ise 2.000 tl. Stok gün sayınız : (10.000/2.000)x 25 = 125 gün

İdeal stok seviyesi kaç gün olmalıdır?

Normalde ödeme vadenizden düşük olmalı aksi takdirde aradaki farkı cebinizden finanse ediyorsunuzdur.İdealde eczanede ideal de 60 gün seviyelerini geçmemek iyidir diyebiliriz.

Herzaman yüksek stok adedi olan ürünler sorunlu stok olmayabilir.Bazen elinizde olan 100 adet ürün değil onun rakibi 30 adetlik stoğu olan ürün problemdir.çünkü 100 adet stoğu olan belki aylık 50 adet satıyor ve 50 günlük stok ,ama 30 adetlik ürün aylık 5 adet satıyor ve 150 günlük stok demektir.

Biz bunu kendi sistemimiz olan EYS (eczaneyönetimsistemi.com) de aşağıdaki gibi ölçüyoruz ve hayatımızı kolaylaştırıyoruz.

Bu raporlama sisteminde öncelikle tüm ürünleriniz bir kategoriye-alt kategoriye ve markaya otomatik eşleştiği için stoğunuzu en ince detayına kadar görebiliyorsunuz.İstediğiniz kategorinin üzerine tıklayarak stoğun hangi alt kategorinde olduğunu,sonra markada sonra da üründe olduğunu görebilir ve ürün bazında aksiyonlar alabilirsiniz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör